Perfekcyjnie dopasowane i efektowne – taki potencjał mają tarasowe drzwi podnoszono-przesuwne, czyli HS-y. Ich konstrukcja pozwala na stworzenie w przestrzeni mieszkalnej nawet 20-metrowej szklanej ściany lub równie atrakcyjnego, przeszklonego narożnika. Wystarczy wybrać odpowiedni schemat drzwiowy, by wcielić w życie indywidualne rozwiązanie, dopasowane do budynku lub potrzeb jego użytkowników.
Schematy do każdego wnętrza
Duże i modne przeszklenia HS mogą zmienić charakter obiektu, w którym zostały zamontowane – im szklana tafla większa, tym bryła budynku zyskuje nowocześniejszy kształt. Duże drzwi tarasowe HS nadają jej lekkości i jednocześnie otwierają na otoczenie zewnętrzne. Ponadto każdą przestrzeń można zdefiniować od nowa, dzięki odpowiedniemu zestawieniu nieruchomych i ruchomych skrzydeł HS. Drzwi podnoszono-przesuwne HS, oparte na systemowych rozwiązaniach G-U, umożliwiają bowiem wykorzystanie różnorodnych schematów drzwiowych – dzięki temu klient może wybrać układ najbardziej odpowiadający jego oczekiwaniom.
Użytkownicy, w zależności od potrzeb i możliwości montażowych, mogą wybierać pomiędzy schematami drzwiowymi, które składają się z: dwóch, trzech, czterech, a nawet z sześciu skrzydeł. Mogą też wykorzystać konstrukcję okienną opartą na schemacie narożnikowym 90°. Możliwości jest wiele – oto one.
Warianty dwuskrzydłowe – proste i popularne
Schematy dwuelementowe są zdecydowanie najpowszechniej spotykane – składają się z jednego skrzydła stałego i jednego jezdnego, czyli ruchomego. Mogą być zamykane zarówno w prawą stronę (schemat A), jak i w lewą (schemat A3). Najpopularniejszy jest zdecydowanie wariant A, w którym całkowita szerokość konstrukcji wynosi 6,7 m, a całkowita wysokość ma ok. 3,4 m. Elementu stałego nie ma konstrukcja oparta na schemacie D, która składa się z dwóch skrzydeł jezdnych. Można je otwierać zarówno na prawą stronę, jak i na lewą (niejednocześnie). Wariant D to dobry wybór dla użytkowników, którzy jeszcze nie wiedzą, z której strony okna tarasowego stanie np. kanapa, fotel czy kwietnik lub po prostu lubią częste przemeblowania. Aranżacja przestrzeni tarasowej również jest o wiele prostsza, gdy drzwi tarasowe można otwierać w obie strony – na tarasie, tuż przy oknach HS, można postawić meble ogrodowe bez obaw, że będą przeszkodą na wejściu do salonu.
Warianty trzyskrzydłowe – efektowne i funkcjonalne
Warianty z grupy G, należącej do opcji trzyskrzydłowych konstrukcji HS, składają się z 2 elementów stałych i środkowego elementu przesuwanego. Klienci najchętniej wybierają spośród nich konstrukcję G2 – skrzydło jezdne może się wówczas otwierać zarówno w prawą, jak i w lewą stronę. Ponadto jest ona bardzo dobrze doszczelniona, a jej całkowita szerokość dochodzić może do 10 m, co z perspektywy salonu tworzy panoramiczny widok na ogród.
– Zainteresowaniem użytkowników cieszy się również bardzo ciekawa konstrukcja K, która składa się z jednego elementu stałego, usytuowanego na środku, oraz z dwóch elementów jezdnych po bokach. Jeżeli skrzydło stałe jest dwa razy większe od jezdnego, możemy wówczas korzystać z dwóch przejść jednocześnie. Jest to bardzo ciekawe i funkcjonalne rozwiązanie. W przestrzeni mieszkalnej na wysokości skrzydła stałego możemy umieścić, np. donice z kwiatami, które nie będą kolidowały z możliwością korzystania z drzwi tarasowych HS – dzieli się swoimi doświadczeniami Jarosław Wodzisławski, technik G-U Polska.
Popularny wśród użytkowników jest również schemat E, który tworzy trzytorową konstrukcję. Na jednym torze znajduje się skrzydło stałe, a na drugim i trzecim – skrzydła jezdne. W efekcie tego, że skrzydła jezdne poruszają się po osobnych torach, po otwarciu mogą one stanąć za skrzydłem stałym – otrzymujemy wówczas bardzo szerokie przejście na taras, równe niemal podwójnej szerokości skrzydła jezdnego (maksymalnie 6,7 m).
Warianty czteroskrzydłowe – wygodne i niestandardowe
Interesującym i wygodnym rozwiązaniem czteroskrzydłowym jest konstrukcja okienna oparta na schemacie C, która składa się z dwóch skrzydeł stałych (po bokach) i dwóch ruchomych (środkowych). Standardowo korzystamy z jednego ze skrzydeł, ale w razie potrzeby, np. gdy chcemy wynieść na taras sprzęty o większych gabarytach, możemy rozsunąć oba skrzydła jezdne i skorzystać z szerszej przestrzeni komunikacyjnej.
Natomiast osoby, które lubią bardzo duże przeszklenia i częste zmiany w wystroju wnętrz, mogą wybrać schemat F z aż czterema skrzydłami ruchomymi. Oprócz wygody korzystania z drzwi tarasowych – w taki sposób, by nie kolidowało to z elementami wystroju – wariant ten gwarantuje piękny widok, całkowita szerokość konstrukcji okiennej może bowiem wynieść nawet 13,4 m.
Wariant sześcioskrzydłowy – widok bez ograniczeń
Schemat L to rozwiązanie dla wielbicieli okien tarasowych w rozmiarze XXL: – To konstrukcja sześcioelementowa, która składa się z dwóch elementów stałych po prawej i lewej stronie oraz czterech jezdnych. Przy założeniu, że szerokość skrzydła może wynosić do 3,35 m, maksymalna konstrukcja oparta na tym schemacie może mieć nawet do 20 m długości. Natomiast ze względu na fakt, że skrzydła jezdne (poruszające się po osobnych torach) po otwarciu mogą stanąć za skrzydłem stałym, to otrzymujemy bardzo szerokie przejście – równe niemal poczwórnej szerokości skrzydła jezdnego, czyli 14 m – tłumaczy ekspert G-U. Taka szklana ściana to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Wybierają je klienci, którzy w domu mają np. wewnętrzny basen. Pokonując kolejne, basenowe dystanse, zyskują wówczas niczym nieograniczony widok na zewnętrzny pejzaż, doskonale doświetlone wnętrze, a latem – basen otwarty na ogród.
Imponujący widok aż do narożnika
Rozwiązanie narożnikowe polega na tym, że dzięki specjalnym konstrukcjom podnoszono-przesuwnym ruchome skrzydła HS spotykają się w narożniku: – Schematy kątowe 90° są coraz śmielej wykorzystywane przez projektantów. Konstrukcja okienna na bazie takiego schematu składa się z 2 skrzydeł jezdnych i 2 skrzydeł stałych – jedno jest rozsuwane w prawo, a drugie w lewo. Szyna bieżna i szyna prowadząca są obcinane na ukos i poruszają się płynnie aż do narożnika 90° (po otwarciu nie ma żadnego słupka w narożniku). Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo efektownie, a duże powierzchnie szklenia optycznie otwierają narożnik budynku. Dzięki temu światło wpada z dwóch stron do przestrzeni mieszkalnej i optycznie ją powiększa – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, technik G-U Polska.
W przypadku drzwi tarasowych HS to właśnie różnorodność schematów konstrukcyjnych pozwala na wybór nie tylko najbardziej ergonomicznego rozwiązania, ale także idealnie dopasowanego do budynku i potrzeb użytkowników. Możliwości, jakie dają drzwi podnoszono-przesuwne HS, sprawiają, że użytkownik ma w domu nie tylko wygodne w obsłudze, atrakcyjne wizualnie drzwi tarasowe, ale także dużo wolności w zagospodarowaniu przestrzeni salonowo-tarasowej.
G-U Polska
press box
Link do strony artykułu: https://2fwww.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/schematy-drzwiowe-czyli-drzwi-hs-szyte-na-miare